- Radial Bearing Type
- 280 mm Inner Diameter
- 350 mm Outer Diameter
- 33 mm Width
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Type | Full Complement |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 670000 N |
| Limiting Speed | 990 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 355000 N |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 350 mm |
| I.D. | 280 mm |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4012802422627 |

