- Radial Bearing Type
- 340 mm Inner Diameter
- 420 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| I.D. | 340 mm |
| Type | Full Complement |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 420 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 485000 N |
| Static Load Rating [Max] | 960000 N |
| Limiting Speed | 810 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 23.545 LB |
| EAN or UPC | 4012802460520 |

