- Radial Bearing Type
- 35 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 31 mm Width
features
- Metric series
- Single row
- Semilocating
- Double flanged outer rings
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Type | Full Complement |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed | 5800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| No. of Rows | 1 |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 111000 N |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Cageless |
| Static Load Rating [Max] | 110000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Self Aligning | No |
| Weight | 1.953 LB |
| EAN or UPC | 4012802136302 |

