- Thrust Angular Contact Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 64000 N |
| Cone Corner Radius | 0.3 mm |
| Corner Radius [Min] | 0.3 mm |
| Dynamic Load Rating | 29000 N |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Thrust Angular Contact |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4012802078756 |

