- 17" Shaft Diameter
- 19" Housing Bore Diameter
- 2" Width
- RR = Nitrile x Nitrile (Dual Element Constructions Only)
- Type HDSE2
description
- Metal clad seal with single, spring-loaded sealing element. Includes Spring-Lock and Spring-Kover (HDS2, HDS3) that encloses the garter spring for extra retention. Optional spacer lugs (STD on HDS3) are used to modify width for lubrication requirements. HDS3 also offers a spark-free ID and Duralip material.
| Construction | HDSE2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Lip Type | Dual Lip w/Two Springs |
| Housing Bore Dia. | 19 in |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 17 in |
| Seal Application | Retention or Exclusion |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 8.772 LB |
| EAN or UPC | 85311884587 |

