- 570 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 22 mm Width
- Nitrile
- Type HDS2
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Shaft Dia. | 570 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 10.611 LB |
| EAN or UPC | 7316576972799 |

