- 1 3/8" Shaft Diameter
- 1.6880" Housing Bore
- 0.156" Width
- Duralip (Carboxylated Nitrile)
- Block Vee
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Bore | 1.688 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Pressure | 4000 psi |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Temp Description | Block Vee |
| Construction | BV |
| Weight | 0.057 LB |
| EAN or UPC | 85311079068 |

