- 2 1/2" Shaft Diameter
- 2 7/8" Housing Bore
- 0.188" Width
- Nitrile
- Block Vee
| Temp Description | Block Vee |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Housing Bore | 2.875 in |
| Construction | BV |
| Shaft Dia. | 2.5 in |
| Pressure | 4000 psi |
| Weight | 0.054 LB |
| EAN or UPC | 85311079082 |

