- 2" Shaft Diameter
- 2 3/8" Housing Bore
- 0.188" Width
- LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton)
- Block Vee
| Lip Material | LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton) |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Bore | 2.375 in |
| Construction | BV |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temp Description | Block Vee |
| Pressure | 4000 psi |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.082 LB |
| EAN or UPC | 85311080576 |

