- 3 1/2" Shaft Diameter
- 4" Housing Bore
- 1/4" Width
- LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton)
- Block Vee
| Inch/Metric | Inch |
| Construction | BV |
| Pressure | 4000 psi |
| Shaft Dia. | 3.5 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore | 4 in |
| Lip Material | LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton) |
| Temp Description | Block Vee |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Weight | 0.228 LB |
| EAN or UPC | 85311080644 |

