- 1 7/8" Shaft Diameter
- 2 1/4" Housing Bore
- 0.188" Width
- LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton)
- Block Vee
| Housing Bore | 2.25 in |
| Shaft Dia. | 1.875 in |
| Lip Material | LongLife™ (Fluoroelastomer - Viton) |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Construction | BV |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temp Description | Block Vee |
| Pressure | 4000 psi |
| Weight | 0.105 LB |
| EAN or UPC | 85311080828 |

