- 01 Series Pillow Block
- 2 15/16" Shaft
- 3 3/4" Centerline to Base
- 13" Base Length
- 10 5/8" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 35300 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 8 1/8 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Series | 01 Series |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Axial Load | 1710 lbf |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/8 in |
| Pedestal | P 04 |
| Dynamic Load Rating | 29200 lbf |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Base Width | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 10.25 |
| RPM [Max] | 3310 rpm |
| Base Length | 13 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Weight | 32.89 LB |
| EAN or UPC | 7316577347596 |

