- 01 Series Pillow Block
- 65 mm Shaft
- 3 5/32" Centerline to Base
- 11" Base Length
- 9 3/16" Bolt Centers
description
- All grooved outer races must be clamped axially
applications
- Conveyors
- Mechanical handling
- Electrical machinery
- Fans
- Haulage
- Winders
- Headgear
- Marine
- Paper manufacturing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bearing Type | Split Cylindrical |
| Bolt Hole Spacing | 9 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Insert Type | Split Steel Insert |
| Axial Load | 1200 lbf |
| Bolt Size | 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 7 in |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 21800 lbf |
| Shaft Dia. | 65 mm |
| Series | 01 Series |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Pedestal | P 03 |
| RPM [Max] | 3940 rpm |
| Seal Type | Triple Labyrinth Seals |
| Base Length | 11 in |
| Locking Device | Clamping Ring Collar |
| Housing Construction | 2 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Weight | 22.677 LB |
| EAN or UPC | 7316579385411 |

