- Single Row Angular Contact Bearing, 4.25" ID x 4.75" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7700520 |
| Contact Angle | 30° |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Standard |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 4.75 in |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 662729162010 |

