- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 4.625" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7700521 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| O.D. | 4.625 in |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.3 LB |
| EAN or UPC | 662729162324 |

