- Single Row Angular Contact Bearing, 4.25" ID x 4.875" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Cage Material | Standard |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7700522 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 4 1/4 in |
| O.D. | 4.875 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1/4 in |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.31 LB |
| EAN or UPC | 662729162362 |

