- Single Row Angular Contact Bearing, 4.5" ID x 5.125" OD x 0.25" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Cage Material | Standard |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| O.D. | 5.125 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 30° |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Width | 1/4 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Double Sealed |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| icNumber | 7697984 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Contact Seals |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 662729162416 |

