- Single Row Angular Contact Bearing, 4.5" ID x 5.25" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696979 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 5.25 in |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Standard |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 5860 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 2380 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.61 LB |
| EAN or UPC | 662729162867 |

