- Single Row Angular Contact Bearing, 5.5" ID x 6.25" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 6.25 in |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1/2 in |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 5 1/2 in |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697981 |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.74 LB |
| EAN or UPC | 662729163284 |

