- Single Row Angular Contact Bearing, 6" ID x 6.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum conducts electricity
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 6 in |
| Ball Dia. | 3/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 6.75 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7700512 |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | Buna-N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Enclosure | Double Sealed |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 662729163390 |

