- Single Row Angular Contact Bearing, 7.5" ID x 8.25" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Check to be certain that the idler sprocket or pulley will still clear the space available between the base housing and the mounting hole
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 9470 lbf |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. | 8.25 in |
| Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 7 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| icNumber | 7696982 |
| Dynamic Load Rating | 3270 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cage Material | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.99 LB |
| EAN or UPC | 662729278131 |

