- Single Row Angular Contact Bearing, 8" ID x 8.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| O.D. | 8.75 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Cage Material | Standard |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Sealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 10070 lbf |
| Contact Angle | 30° |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 3410 lbf |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| icNumber | 7697982 |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 662729272733 |

