- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 9.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Manifold parts must match valve parts
| Seal Type | Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7700513 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 9 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1/2 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Buna-N |
| O.D. | 9.75 in |
| Weight | 1.18 LB |
| EAN or UPC | 662729275376 |

