- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 11.75" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Cage Material | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 11.75 in |
| Static Load Rating [Max] | 13680 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 4180 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696977 |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Multi-Purpose |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 11 in |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.43 LB |
| EAN or UPC | 662729272177 |

