- Single Row Angular Contact Bearing, 2" ID x 2.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 1710 lbf |
| O.D. | 2.5 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696066 |
| Dynamic Load Rating | 790 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Standard |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 2 in |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 662729165288 |

