- Single Row Angular Contact Bearing, 2.5" ID x 3" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 910 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Material | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 2090 lbf |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| O.D. | 3 in |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696163 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.13 LB |
| EAN or UPC | 662729166070 |

