- Single Row Angular Contact Bearing, 3" ID x 3.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| O.D. | 3.5 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 1010 lbf |
| I.D. | 3 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 2470 lbf |
| icNumber | 7696162 |
| Contact Angle | 30° |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Weight | 0.15 LB |
| EAN or UPC | 662729166766 |

