- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 5.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not connect regulator to bottled gas
| O.D. | 5.5 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 5 in |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696361 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1/4 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 662729169705 |

