- Single Row Angular Contact Bearing, 6.5" ID x 7" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Not recommended for use in air brake systems where temperatures exceed 200 °F or where battery acid can drip on tubing.
| O.D. | 7 in |
| Dynamic Load Rating | 1650 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 6 1/2 in |
| Cage Material | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 5120 lbf |
| icNumber | 7696362 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30° |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 0.3 LB |
| EAN or UPC | 662729170978 |

