- Single Row Angular Contact Bearing, 7" ID x 7.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 30° |
| icNumber | 7697448 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1/4 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 7.5 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 7 in |
| Weight | 0.31 LB |
| EAN or UPC | 662729171272 |

