- Single Row Angular Contact Bearing, 7.5" ID x 8" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- When sudden pressure or velocity is applied at port 1, an orifice disc may be required.
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 7 1/2 in |
| O.D. | 8 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| icNumber | 7699197 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Ball Dia. | 1/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.025 in |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 662729171555 |

