- Single Row Angular Contact Bearing, 12" ID x 12.5" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 30° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| O.D. | 12.5 in |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| icNumber | 7697445 |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 12 in |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.56 LB |
| EAN or UPC | 662729115184 |

