- Single Row Angular Contact Bearing, 2.5" ID x 3.125" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| icNumber | 7696167 |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 3.125 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 30° |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Width | 5/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 662729172453 |

