- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 4.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Contact Angle | 30° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| O.D. | 4.625 in |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Standard |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 4370 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 1720 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696711 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.3 LB |
| EAN or UPC | 662729174167 |

