- Single Row Angular Contact Bearing, 4.5" ID x 5.125" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Width | 5/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7699206 |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 5.125 in |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 4 1/2 in |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 662729174709 |

