- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 5.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| O.D. | 5.625 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Dia. | 5/32 in |
| icNumber | 7703134 |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 5 in |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 662729174983 |

