- Single Row Angular Contact Bearing, 6" ID x 6.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Maintain 5 to 8 Nm (4 to 6 ft lb) maximum torque on valve tube nut
- over-tightening may cause failure
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| O.D. | 6.625 in |
| I.D. | 6 in |
| icNumber | 7696369 |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 5/16 in |
| Weight | 0.44 LB |
| EAN or UPC | 662729175409 |

