- Single Row Angular Contact Bearing, 8" ID x 8.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| icNumber | 7699208 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Standard |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 8430 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 30° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 8.625 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 2670 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 8 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 662729273150 |

