- Single Row Angular Contact Bearing, 6" ID x 6.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 6.75 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 6 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7696367 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| Width | 3/8 in |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 662729177953 |

