- Single Row Angular Contact Bearing, 6.5" ID x 7.25" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| icNumber | 7699204 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 7.25 in |
| Width | 3/8 in |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 30° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 6 1/2 in |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.68 LB |
| EAN or UPC | 662729178257 |

