- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 9.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Maintain 5 to 8 Nm (4 to 6 ft lb) maximum torque on valve tube nut
- over-tightening may cause failure
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cage Material | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 11270 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 3670 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 9 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 9.75 in |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7697458 |
| Weight | 0.94 LB |
| EAN or UPC | 662729273457 |

