- Single Row Angular Contact Bearing, 10" ID x 10.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7699200 |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 30° |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 10 in |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 3930 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 12470 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| O.D. | 10.75 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 662729281704 |

