- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 11.75" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 30° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Standard |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7699201 |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| O.D. | 11.75 in |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 11 in |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 1.16 LB |
| EAN or UPC | 662729274089 |

