- Single Row Angular Contact Bearing, 4" ID x 5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| I.D. | 4 in |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 5 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696065 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 7700 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 3520 lbf |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 30° |
| Weight | 0.78 LB |
| EAN or UPC | 662729179360 |

