- Single Row Angular Contact Bearing, 5.5" ID x 6.5" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 30° |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 5 1/2 in |
| icNumber | 7696700 |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 6.5 in |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 10260 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 4260 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 662729181370 |

