- Single Row Angular Contact Bearing, 9" ID x 10" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 30° |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 5790 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| icNumber | 7696357 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 16250 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 10 in |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 9 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 662729271798 |

