- Single Row Angular Contact Bearing, 11" ID x 12" OD x 0.5" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Mixing grid coupling components from different manufacturers may cause premature failure and possible personal injury or property damage from flying debris
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 19670 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 30° |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 12 in |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| I.D. | 11 in |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 6570 lbf |
| icNumber | 7699192 |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.06 LB |
| EAN or UPC | 662729286495 |

