- Single Row Angular Contact Bearing, 4.75" ID x 6.25" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Aluminum housings can be used for pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 3,000 psi
| O.D. | 6.25 in |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7697453 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| I.D. | 4 3/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Standard |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 30° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 662729183855 |

