- Single Row Angular Contact Bearing, 5" ID x 6.5" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Type X bearings are designed to be used singularly. Use of two Type X bearings on a common shaft could result in objectionable friction torque.
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 5 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7697452 |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 30° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 6.5 in |
| Width | 3/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 2.3 LB |
| EAN or UPC | 662729184043 |

