- Single Row Angular Contact Bearing, 5.5" ID x 7" OD x 0.75" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Standard Cage, Normal Clearance (C0), 30° Contact Angle
description
- Standard bearing lines are most often designed to handle either radial or axial load conditions. The unique feature about the Kaydon Reali-Slim Type X four-point contact bearing line is that the gothic arch geometry of the inner and outer races enables a single bearing to carry three types of loading (radial, axial and moment) simultaneously. This makes it the bearing of choice for many applications since a single four-point contact bearing can often replace two bearings, providing a simplified design. Type X bearings may also be furnished with an internal diametral preload for those applications requiring greater stiffness or zero free play. This is accomplished by using balls that are larger than the space provided in the raceways. The balls and raceways, therefore, have some ealstic deformation in the absence of an external load.
caution
- Do not connect regulator to bottled gas
| Precision | Standard |
| I.D. | 5 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 3/4 in |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7696708 |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 8200 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 30° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 7 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cage Material | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 17630 lbf |
| Temperature Range [Min] | -65 °F |
| Outer Ring Width | 3/4 in |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 662729184555 |

